Як почати писати книгу

Особисто мені достатньо важко налаштуватися на роботу. Пам’ятаю, свій страх у школі до написання твору на вільну тему. А все тому, що тоді моя творчість не мала жодної системи, я не знала як почати писати книгу. І коли прийшов час почати роботу, текст був суцільним потоком думок, часто із втратою основної думки, а іноді – зовсім без неї. І звісно, кожного разу це був великий роман, якому не судилося бути завершеним.

Вітання, творчі душі! Мене звуть Олена Домова. Я авторка, яка має безліч незавершених робіт.

Збережи в Pinterest (або додай в закладки) цю сторінку: Я буду оновлювати цю публікацію, тому обов’язково закріпи її та збережи на дошці Pinterest. Таким чином ти зможеш повертатися до цієї статті пізніше та дізнаватися щось нове про те, як починати роботу над книгою так, щоб потім її ще й завершити ;).

Чому так відбувалося? Все дуже просто: я не знала, а якщо відверто – не прагнула розібратися у тому, як почати писати книгу, і не використовувала правил побудови твору. В результаті – наставав той момент, коли я просто не могла продовжувати й кидала історію.

Та що більше я пишу, то більше розумію, де марно витрачаю свій час та талант. І одне з місць – це початок проєкту. Саме тут більшість початківців роблять помилки, які незмінно призводять до провалу, тобто незавершеної історії.

Ще до того, як ти розгорнеш “білий аркуш”, щоб написати на ньому перші слова, необхідно виконати кілька підготовчих етапів. Так, це може видатися нудним, особливо, коли Муза несподівано налетіла й вимагає негайно вихлюпнути творчість у світ.

Я не раджу стримувати цю примхливу пані. Просто після того, як вона трохи відступить, повернись до викладеного нижче процесу.

Подумай, чи є в твого твору основна думка? Чи знаєш ти героїню/героя? Чим зрештою все завершиться або які висновки мають бути зроблені? А потім під час роботи притримуватися обраної структури оповіді.

Тепер нумо розглянемо кожен пункт більш докладно.

Основна думка

Я вірю, що кожен письменник або письменниця мріє своєю творчістю донести до читачів щось важливе. Це не обов’язково глибокий філософський сенс. Розважити читача, змусивши поринути у вигаданий світ – також мета варта поваги. А для цього перед початком роботи тобі потрібно розібратися в цьому питанні. Зазвичай робота і починається з того, що у автора з’являється ідея (основна думка, концепт, задум) – називай як хочеш.

Докладніше про те, де взяти ідею для твору я розповідаю у статті “Як народжуються ідеї для творів – моя творча кухня”.

До речі, жанр історії також може стати основною думкою. Наприклад, у мене подекуди виникає бажання написати історію у певному жанрі, і тоді я вже починаю шукати тему для твору. Те саме і щодо того, для кого я пишу книгу: для жінок, для чоловіків, для підлітків, для вдумливих читачів тощо.

Список популярних жанрів та тем для жіночих та чоловічих історій я опублікую найближчим часом.

Герої

Наступний важливий етап – створення героя або героїні (а може в тебе буде їх ціла купа😉). В будь-якому разі, ще до початку написання історії ти маєш знати, як виглядає персонаж, основні риси характеру й бажання (чого персонаж прагне).

Важливо записати це десь всі дані про персонажа, бо я неодноразово натикалася на несподівану зміну зовнішності, або навіть імені героя чи героїні в процесі читання самвидаву.

Та що чаїтися? В мене самої таке було😆.

Насправді тема створення персонажу надзвичайно важлива й не така проста як може видатися новачку. Більше подробиць ти можеш знайти за посиланням.

Втім на початку я не раджу надто заглиблюватися.

Так, твоя задача вчитися, але робити це на шкоду практиці не треба. Ніхто з першого разу бестселер не пише. І тільки практика стане найкращим підґрунтям для видатного твору.

Сюжет

Чимало моїх творів було розпочато на двох попередніх пунктах. В мене була бомбезна тема та виняткові герої. Але написавши кілька розділів, я завмирала. Просто не знала, про що писати далі.

Тільки через роки я зрозуміла, чому так відбувалося. Я знала, чого хочуть герої, та не знала, що їм насправді потрібно, а також куди, зрештою, їх мають привести пригоди.

Така очевидна, здавалося б, річ просто не приходила мені в голову😅.

Знайомо? Тоді завдай собі трохи клопоту – напиши одним-двома реченнями розв’язку.

В моєму блозі є кілька публікацій на тему сюжетобудування. Рекомендую почати з цієї.

Після цього намагайся будувати розвиток за такою структурою:

  • Введення
  • Розвиток подій
  • Кульмінація
  • Розв’язка
  • Завершення

Ця структура забезпечує легкий для читання і розуміння текст. Також за нею побудовано більшість геніальних творів, як класичних так і сучасних авторів.

Висновок

Якщо ти починаєш писати свою першу історію, то я раджу не ставитися до цього процесу аж занадто затято. Це не повинно бути сенсом всього твого життя, бо коли справа стає такою серйозною, коли важливість процесу зашкалює, обов’язково з’являються непереборні обставини та складнощі. І це не обов’язково пов’язано з якимись містичними силами, просто наш мозок “перегоряє” від напруги.

Описаний у цьому дописі процес надзвичайно спрощений. Я зробила це спеціально, але в тексті додала посилання на статті з більш докладною інформацію. Та й взагалі у цьому блозі ти знайдеш чимало корисних знань, які постійно оновлюються. Тому ще раз закликаю підписатися (форма підписки у стовпчику праворуч). Також ти можеш записатися до мене на особисту консультацію на сторінці “Контакти“, якщо вже маєш конкретні запити чи питання.

Пам’ятай, що якщо мова йде про першу книгу, твоя задача не написати бестселер, а навчитися писати цікаві твори великого обсягу. Щоб, потроху вдосконалюючи свою майстерність, стати всесвітньо відомим автором чи авторкою. Я щиро бажаю тобі цього😊.

До зустрічі на друкованих сторінках!

Share