Письменництво – це лише на 49% талант, і на 51% (а може й більше) навичка, яку можна розвивати. Якщо ти хочеш покращити свої тексти або зрозуміти, як написати книгу, варто звернути увагу на книги про техніку письма. Вони допоможуть структурувати знання, уникнути типових помилок і створювати тексти, які чіпляють читача.
Я почала читати книги про письменництво лише через два роки після початку письменницької кар’єри. Раніше вважала, що краще навчатися на зразках, а не за правилами. Але, поглиблюючись у процес, зрозуміла, що правильні методики значно спрощують роботу над текстами.

Збережи в Pinterest (або додай в закладки) цю сторінку: Я буду оновлювати цю публікацію, тому обов’язково закріпи її та збережи на дошці Pinterest. Таким чином ти зможеш повертатися до цієї статті пізніше та дізнаватися щось нове про книги для письменників.
Я не читала книжок, проте це не означає, що я не навчалася. На початку своєї письменницької діяльності я прослухала спеціалізацію з письменницької майстерності на порталі Coursera. Це стало для мене гарною базою й неймовірним поштовхом. Крім того, я користувалася безкоштовними матеріалами, які знаходила на російськомовних та англомовних ресурсах, “прокачувала скіли” на тренінгах для письменників, приймала участь в конкурсах. Українського контенту на тему письменницької майстерності, на жаль, дуже мало, й зазвичай це просто переклади (іноді дуже поганої якості). Тому, сподіваюся, що мій блог не тільки стане в нагоді корисною інформацією, а й стане місцем приємного спілкування між нами.
Та повернемося до нашої сьогоднішньої теми, адже сьогодні я ділюся улюбленими книгами, які допоможуть кожному автору.
Сторітелінг для очей, вух і серця
Ця книга, написана Марком Лівіном, розкриває таємниці ефективного сторітелінгу (барабанний дріб) за допомогою історій. В книзі використані випадки з життя самого автора та інших українських авторів, які допомагають краще зрозуміти техніку переносу свого досвіду, цінностей та знань на друковані сторінки. Вивчаючи її, ти зрозумієш, як робити образи більш насиченими та такими, що запам’ятаються твоєму читачу.
Читати книгу легко. Є зручні широкі поля, на яких автор часто робить замітки, а разом з ним і я. Загалом, це практичне керівництво, але написане не за допомогою сухих термінів, а образів і чітких визначень.
Для кого: письменників, блогерів, копірайтерів.
Пиши, скорочуй. Як створити дієвий текст
Автори Максим Ільяхов та Людмила Саричева позиціонують свою книгу, як керівництво для тих, хто має справу з інформаційним текстом. Але для мене ця немаленька за розміром праця стала своєрідним посібником.
Десять правил дієвого тексту:
- Могутність правди
- Сенс важливіший за форму
- Спрощуй до краю
- Пиши буцім для себе
- Читай вголос
- Наводь приклад
- Від простого до складного
- Користь – насамперед
- Назвіть
- Турбота та повага
І хоч правила ці автори позиціонують, як закони для творців інформаційного тексту: журналістів, блогерів, розробників реклами тощо, вони є справедливими і для автора художньої літератури. До чогось в своїх історіях я прийшла сама, як-то “могутність правди” та “читання вголос”. Решта правил стала для мене важливою після прочитання цієї книги.
Окрім вмісту, в цій книзі можна відзначити велику кількість прикладів та зразків, які не тільки покращать техніку письма, а ще й піднімуть рівень грамотності тексту.
Корисна для: авторів художніх і нон-фікшн книг, журналістів, копірайтерів.
Як писати і не лажати
Стиль автора книги Крістофера Еджа мені повністю відгукується. Перше, що кинулося мені в очі, це те, що він починає книгу тими самими словами, які зазвичай використовую я. А такі речі зазвичай зближують 😊
Ця книга з тих, що можуть стати провідником у світі письменницької майстерності від ідеї до повної реалізації роману. Вона пропонує поради не тільки самого автора, а й багатьох видатних письменників та письменниць, які допоможуть уникнути поширених помилок новачків.
Книга має цікаве оформлення з безліччю картинок, зносок та виділень. Для візуалу – те, що треба. На жаль, такий формат не передбачає детальних описів. Але неабияк розкриває власний творчий потенціал, торкаючись тієї самої лівої півкулі.
Ідеальна для: новачків у письменництві, які хочуть зрозуміти основи.
Отже…
Я вважаю, що кращим вчителями письменницької майстерності є вдумливе читання художньої літератури і практичний досвід. Тим не менше, ці книги про техніку письма я можу сміливо рекомендувати для всебічного розвитку письменника. Їх вирізняє унікальний стиль авторів та цікава подача матеріалу. Це не підручники в класичному їх розумінні. Це мудрість практиків та їхнє бачення світу і життя.
А чи є книги, які змінили твій підхід до написання? Поділися в коментарях!
І до зустрічі на друкованих сторінках!